The spiral mixer stands out for the high power and efficiency. Thus, it is also renowned for the energy saving and low noise emissions. It comes provided with a fixed head and it is designed for professional use like in pizzerias, pastry shops, bakeries and similar.
The particular shape of the spiral joined to the rotating plate allows getting perfectly mixed doughs shortly.
The transmission and the chain with geared motor in oil bath require very low maintenance and they ensure extremely low noise.
This spiral mixer allows processing any type of dough: bread, home-made fresh or egg pasta, pizza, focaccia bread (flat bread), cookies, cakes, Christmas cakes, and so on, ensuring excellent results. Perfect for hard, soft and elastic dough, both sweet and salty doughs up to 65% hydration.
| General Features | |
|---|---|
| Model | GH 40 |
| Body Material | Enameled steel |
| Type | trolley-mounted |
| Medium doughs | yes |
| Hard doughs | yes |
| Spiral mixing | yes |
| Head type | fixed |
| Dough capacity | 36 Kg |
| Max hydration | 65% |
| Number of speeds | 1 |
| Bowl capacity | 41 litres |
| Drive | three-phase 400V |
| Flour quantity | 21.8 Kg |
| Water quantity | 14.2 l |
| Hourly output | 111 kg/h |
| Minimum dough | 4.5 Kg |
| Spiral – rpm (min) | 73 rpm |
| Spiral – rpm (max) | 73 rpm |
| Warranty | 2 years |
| Kneading time | Standard |
| Country of manufacture | Italy |
| Motor Technical Data | |
| Motor type | induction |
| Rated power | 1.5 HP |
| Rated power (W) | 1100 W |
| Power supply | electric 400V |
| Country of manufacture | Italy |
| Transmission | |
| Transmission type | chain |
| Processing Features | |
| Recommended for | Pizza |
| Recommended for | Bread |
| Recommended for | Focaccia |
| Recommended for | Breadsticks |
| Recommended for | Piadina |
| Recommended for | Taralli |
| Recommended for | Cookies |
| Recommended for | Egg doughs |
| Recommended for | Fresh pasta |
| Equipment | |
| Safety switch | CE compliant |
| Trolley with wheels | yes |
| Electronic timer | no |
| Rotating bowl | stainless steel |
| Rotating spiral | stainless steel |
| Central column | stainless steel |
| Lifting safety grid | stainless steel |
| Accessories / Inclusions | |
| Apron | yes |
| User manual | yes |
| Dimensions | |
| Product dimensions | 48x80x88 cm |
| Net weight | 94 Kg |
| Packaging | Pallet |
| Packaging dimensions | 56x85x95 cm |
| Weight with packaging | 104 Kg |
| Assembly time | 5 minutes |












